wtorek, 27 listopada 2012

Nie ruszasz się, nie żyjesz


Po przeczytaniu ciekawego artykułu  "Nie ruszasz się, nie żyjesz" poczułam nieodpartą chęć podzielenia się fragmentami tego tekstu z Wami, moi Drodzy.

Rozmowa z Panią prof. Ewą Kozdroń wykładowca warszawskiego AWF, o ćwiczeniach które potrafią cofnąć czas!

"...Do podejmowania aktywności fizycznej raz w tygodniu przyznaje się 12 % Polaków 60+. Prawie trzy czwarte seniorów nie ćwiczy nigdy. Czy te wyniki badań są dla Pani Profesor zaskoczeniem ?

- ...Osoby dojrzałe w naszym kraju mają świadomość korzyści wynikających z aktywności fizycznej. Problemem okazuje się przełożenie tej wiedzy na praktykę.

- Co nas hamuje? Przecież nie brak czasu..."

- Powstrzymuje nas wiele czynników. W okres bierności zawodowej wchodzimy z bagażem doświadczeń i przyzwyczajeń, które kontynuujemy na emeryturze...Poza tym z wiekiem stajemy się ruchowymi leniuchami.

- Co każe seniorom zostać przed telewizorem, zamiast pomaszerować z kijami, ćwiczyć pilates albo tai chi? 

- ... Uważa się, że komfort życia na emeryturze polega na nicnierobieniu. Każdy potrzebuje jakiegoś celu który organizuje mu życie. Dla emerytów czynnikiem rujnującym zdrowie psychiczne jest stres, wynikający z samotności. Najgorsza rzecz jaką można w sytuacji osamotnienia zrobić, to zamknięcie się w domu i towarzystwo telewizora. Ludzie potrzebują kontaktów z innymi ludźmi.... Potrzebują nowych doświadczeń. Poza tym w grupie ćwiczy się lepiej: wydajnie, w sposób bardziej zdyscyplinowany i pod fachową kontrolą.

- Poprosimy zatem specjalistę o przekazanie zaleceń odnoście wyboru aktywności fizycznej dla osób 60+

- Zachęcam więc do codziennej porannej gimnastyki (10-15min). Wykonanie kilku ćwiczeń oddechowych i rozciągających, zwiększających ruchomość stawów po kilku godzinach leżenia to doskonały rozruch naszego organizmu i doskonałe wejście w codzienne obowiązki.
Dla osób po 60 roku życia zaleca się 30- minutowa umiarkowana aktywność dawkowaną 5 razy w ciągu tygodnia. Jaki rodzaj aktywności wybrać? To powinna być przyjemność, a przyjemność odczuwa się wtedy kiedy jakiś rodzaj ćwiczeń nam wychodzi. Zatem po pierwsze konsultacja z lekarzem- co nam wolno a co należy ograniczyć. Po drugie: nauka ćwiczenia. Warto np. zainwestować w jedno- dwa spotkania z instruktorem nordic walking, aby poprawnie maszerować. Jeśli boją nas ramiona podczas marszu z kijami, to znaczy że źle ich używamy. Kije to nie laski do podpierania. Fitness też nie jest dla każdej starszej pani. Organizm jest mądry. Zazwyczaj sam wysyła sygnały, że coś mu nie odpowiada, wówczas szukamy czegoś innego, ale nie rezygnujemy z ruchu.

...Powinniśmy się ruszać -najlepiej w grupie i pod okiem instruktora. Grupa mobilizuje. Poza tym w grupie jesteśmy bezpieczniejsi szczególnie jeśli uprawiamy formy plenerowe. "

Czekam na Wasze opinie i komentarze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz